Sultan Vahideddin Han Hain Değildir!

16 Kasım 2013 Kişisel İsmail Bayram 24 Yorum

Sultan Vahideddin Han Hain Değildir!

Günümüzdeki bazı tarihçiler Sultan VI. Mehmed’in hain olduğunu söylerler. Haşa ben onlardan fazla biliyorum demiyorum yalnız, biraz mantığı olan herkes bunun yanlış olduğunu düşünecektir.

 

O zamanlar Mustafa Kemal Paşa İstanbul’da idi. Mustafa Kemal Paşa’nın hareketliliği herkes tarafından bilinmekteydi. Evini sürekli gözlemekteydirler. Bu sıralarda da Sultan ile Paşa sık sık gizli bir şekilde görüşme halindeydiler. Son olarak Yıldız Sarayı’nda görüşmelerinden sonra Paşa, Samsun’a 9. Ordu Müfettişi olarak gönderilmiştir. Eğer Sultan hain olsaydı ve kurtuluşu İtilaf Devletleri’nde görseydi, Mustafa Kemal Paşa gibi adı her zaman “isyankar, bağımsızlık düşkünü” gibi kavramlarla anılan bir insanı bırakın Samsun’a göndermeyi, tutuklatırdı. Ayrıca Sultan tahta çıktıktan 4 ay geçmeden Mondros Ateşkes Antlaşması imzalanmıştır. Ülke zaten harap ve bitap durumda olduğundan yapılabilecek bir şey yoktu. Tahta çıkması ile ilgili de şu sözleri söylemiştir: “Ben tahta değil, bir ateşin üstüne oturdum.”. Bir çok insan İstanbul ve yurdun diğer bölgeleri işgal edildiğinde Sultan’ın neden bir şey yapmadığını sorgularlar. Size soruyorum; tepenizde onlarca asker varken, çoluk-çocuğunuz ve tüm aileniz tehlike altında, siz ne yapabilirdiniz? O durumda dahi kendisini ve ailesini değil, sadece vatanı düşünmekteydi. İngiliz hükümetini “Milli Mücadele’den haberimiz yok.” gibi diplomasi oyunlarıyla oyalamıştır. Paşa’ya da elinden geldiğinde maddi manevi destek olmuştur. Mustafa Kemal de Cumhuriyet yıllarında Sultan hakkında şu sözleri söylemiştir: ”Hakikati söylemek gerekirse, Sultan Vahideddin bize para verip Anadolu’ya göndermeseydi, bizim yapabileceğimiz başka bir iş yoktu.”

 

1 Kasım 1922’de saltanat kaldırılınca da ülkesinden gitmek zorunda kalmıştır. İsteseydi kalabilirdi ancak bir iç savaşın çıkmasından endişe etmiştir. Ayrıca İstanbul’dan ayrılırken yanına sadece 3.000 Altın ve 20.000 İngiliz lirası almıştır. Vapura binerken cebindeki gümüş işlemeli kutusundan son sigarasını çıkarmış ve kutuyu yaverine verip şöyle demiştir:”Git bunu devlet hazinesine koy ve kaydını yap.”. Şahsi hazinesini dahi İstanbul’da bırakmıştır.

 

İtalya sürgününde torunlarının “YAŞA MUSTAFA KEMAL PAŞA” marşını söylemesine kızan hizmetçisini kovmuştur. Ve Mustafa Kemal Paşa’nın çok değerli bir zat olduğunu vurgulamıştır. Vahideddin 16 Mayıs 1926’da San Remo şehrinde vefat etmiş, cenazesi de Şam’daki Sultan Selim Camii kabristanında defnedilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk sultan öldükten sonra: “Çok namuslu bir adam öldü. İsteseydi Topkapı Sarayının bütün mücevherlerini götürür ve öyle bir ordu kurup dönerdi ki…” demiştir.

 

 Kaynakça

 • http://tr.wikipedia.org/wiki/VI._Mehmed
 • http://tarihsuuru.blogcu.com/sultan-vahdettin-hain-mi/4153166

Beğendiniz mi?

Yazarın hakkındaki bilgileri okumak için farenizi getirin.

16 Kasım 1996′da dünyaya Balıkesir’de gözlerimi açtım.Tenoloji ve elektronik tarzı şeyler her zaman ilgimi çekmiştir.7 yaşımda ilk internet cafeye gittiğim gün hepimizin en az bir kere bile oynadığı CS 1.6 ile tanıştım.Tabi o zamanlar küçüktük böyle webmasterlıkmış falan yok bilmiyoruz adını dahi.Sonra evime bilgisayar alınmasıyla iyice aram yakınlaştı.Gamemaker ile içli dışlı oldum.Daha sonra üye olduğum bir forum sitesi sayesinde bilgisayarın temeline girdim.2012 Nisan ayından itibaren HTML&CSS ve WordPress’te kendime göre önemli yollar kathettim.Biraz da PHP bilgimin olması beni WordPress ile daha kolay yakınlaşmamı sağladı ve vazgeçilmezim oldu.Şimdi ise burdayım.Ayrıntılı Bilgi için En iyisi tek olmak adlı makaleme bakabilirsiniz.

Yorumlar(24)

 • Mustafa DEMİR


  Osmanlıyı sevmek yetmez. Osmanlıya ölecek kadar aşık olmak lazım… imkanı varsa hep onları okuyalım. Asrı saadetten Esintiler hissederiz…

  Cevapla

 • Hasan


  Ya sanane be adam. Sana mı düştü kim hain kim değil karar vermek. Herkes kendi işini yapsa, bu “çok sevdiğiniz” ülke çok daha ilerilerde olabilirdi. Senin gibi köhnemiş kafa yapıları yüzünden yıllar boyunca bir arpa boyu yol gidemedik.

  Cevapla

  • İsmail Bayram


   Mustafa Kemal Atatürk’ün bir sözünü örnek vereyim; “Türk genci ecdadını tanıdıkça kendinde daha büyük işler yapmaya gayret bulacaktır.” Adam ol da biraz kimin iyi ve kötü olduğunu araştır, belki o zaman biraz ilerleriz.

   Cevapla

   • Ahmet BERDE


    İsmail, Murat Bardakçı hoca, tarihin arka bahçesi programında orjinal Osmanlı belgeleriyle, Atatürk’ün Vahdettin tarafından Samsun’a, ” Rumlara karşı ayaklanan Türkleri bastırmak için” gönderildiğini ortaya çıkarmıştı. Tabi işbirlikçi basında çok yer almadı bu konu. Tarihini doğru bilmeyen geleceğine yöne veremez ve gavurların esiri olur. Memleketimizde 40 tane Amerikan üssü olmasının sebebi de bu olabilir. Lütfen hissi değil, akli davranalım . Gerçek gerçektir. Bu kadar basit. Ama biz önümüze bakalım tabi.

    Cevapla

    • İsmail Bayram


     Ben inanmıyorum.

     Cevapla

    • Özgür Demir


     Sayın Ahmet Berde,
     Murat bardakçı bey hoca değildir. Tahsilini gazetecelik üzerine yapmış, ailesinden dolayı kişisel hobi olarak tarihi sevmiş, okumuş ve yazmıştır. Tarih alanında hiç bir akademik alt yapısı yoktur, hoca değildir. Fakat bende kendisini ve programını severek takip ederim.

     Gelelim Sultan Mehmet ve Atatürk mevzûna. Sultan Mehmet ve Atatürk birbirini sevmezlerdi, sevmek zorunda da değillerdir. Fakat memleketin ve milletin içersinde bulunduğu durum göz önünde bulundurulduğunda ortak hareket etmeleri gerkliliği gün ışığı gibi ortaya çıkmaktadır.

     Bardakçı beyin programda resmi evraklarla ortaya koyduğu gibi Sultan, Paşayı “Samsun a gidip memleket ve milleti kurtarmak için hazırlık ve harekat teşkil etmek için gönderdiği” yönünde bir şey yazdırmamıştır. Bunu da yazdırması beklenmezdi zaten. Tüm telgraf hatları işgal kuvvetleri komutasındaki birliklerden geçtiğinden her şey takip altında idi. Böyle bir ortamda Sultanın, Paşayı tamda işgal kuvvetlerinin istediği bir gerekçeyle Samsuna göndermesi makul bir istihbari hamledir vesselam…

     Cevapla

 • Metehan Öztürk


  Siz önce Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk kitabını okuyun kim hain kim değil öğrenirsiniz.

  Cevapla

  • İsmail Bayram


   Zaten başımıza ne geldiyse Osmanlı ile Atatürk’ü ayırmaktan geldi. Eyvallah

   Cevapla

  • Özgür Demir


   Türkiye Cumhuriyeti / Osmanlı devletinin, Atatürk / Osmanlı Sultanlarının alternatifi değildir. Lütfen Selman Kayabaşı’nın önce Hanedan sonrasında Teşkilat Kitaplarını okuyunuz…

   Cevapla

 • Hakan


  Bunlardaki nasıl bir kafa arkadaş. Dünyayı fetih eden Osmanlı ile M. Kemal Atatürk’ü kıyaslıyorlar halaa.

  Cevapla

 • Yusuf KISA


  Herzaman bizi Osmanlı ‘ya düşman etmeye çalıştılar bu yüzden sürekli olarak araştırma gereği duyarım. Bu yazıyı daha önceden youtube ‘da bir videoda görmüştüm. Youtube ‘da sultan vahdettin araması yaptığınızda ilk çıkandı sanırım.

  Cevapla

 • Samet


  gerçekten çok güzel bir yazı olmuş teşşkürler.

  Cevapla

 • Hasan


  Türkiye’de zihniyet gittikçe karamsarlaşıyor. Herkes bir kötülük peşinde ve okulda verilen Tarih dersleri ile yetiniyoruz. Tarih dediğime de bakmayın aslında orada verilen hiç bir şey yok !

  Cevapla

  • Kerim Potuk


   Tarih derslerindeki tarih bir masaldan öte birşey değil. Okudukça öğreniyorum ki o derslerde hep belli başlı olaylar anlatılmış. Benim o derslerde öğrenipte aralarında bağ kurabildiğim çok az olay var. SOnradan öğrenipte bağ kurduğumda ise her olayın olmasada bazılarının aslında bize aktarılandan daha farklı şekillerde cereyan ettiğini görüyorum. Yada bazılarının hiç yansıtaldmıdığını. Bu olaylar Cumhuriyet lehinede, cumhuriyet aleyhinede. Her iki yönede kertilmiş. Ama bilmiyoruz işte.

   Cevapla

 • Orhan


  Beylikler döneminde keşke Göktürk , Türkmen gibi isimlerle kurulsaydı. Yani Osmanlı beyliği çıkıp tüm beylikleri ele geçirmeseydi. Osmanlı dediğimiz koca Türk uluslarından küçücük bir parçaydı sadece.

  Cevapla

 • alican


  Helal sana işte Türk gençliği Osmanlıda bizim padişahlarıda Mustafa Kemal de bizim onları sevmek saymakta bizim görevimiz. Zaten yabancıların fikirleride şu ; Bir milleti parçalamak istiyorsan o milletin dini ve milli değerlerini parçalamalısın İnşallah bu oyunlara gelmicez daha güzel günler beklicek bizi :) saygılarımla takipdeyim

  Cevapla

 • Ferdi KUCUK


  Merhabalar, Bu konuda tarihciler ciddi anlamda birbirine zıt düştüler.

  Cevapla

 • zamanteknoloji


  sultan vahdettin sanırım sön dönem tarihçilerin araştırmalarıyla aklanacaktır

  Cevapla

 • Ebubekir


  Bu cümleler herşeyi açıklıyor.
  ” Samsun’a 9. Ordu Müfettişi olarak gönderilmiştir. Eğer Sultan hain olsaydı ve kurtuluşu İtilaf Devletleri’nde görseydi, Mustafa Kemal Paşa gibi adı her zaman “isyankar, bağımsızlık düşkünü” gibi kavramlarla anılan bir insanı bırakın Samsun’a göndermeyi, tutuklatırdı. “

  Cevapla

 • Eskişehir Çilingir


  Mantık yürüterek Sultan VI. Mehmed’in hain olmadığı zaten yazılarınızdan anlaşılıyor ama o da anlayana.. :)

  Cevapla

Sen de Yorumla!